Exkurze do Technického Muzea v Brně 

       V pátek 8.10.2010 jsme obě dvě osmičky plus p.učitelky Vildová a Straškrábová jeli v rámci fyziky na exkurzi do Technického Muzea v Brně. Při cestě autobusem jsme nafotili hodně fotek, ale někteří ještě dospávali.

       Přijeli jsme k technickému muzeu. Technické muzeum je rozděleno na několik pater, kde se nachází různé expozice. Rozdělili jsme se na dvě skupiny a ta naše šla nejdřív do nejvyššího patra, kde byla technická herna. Dostali jsme kázání o bezpečnosti a rozprchli jsme se. Člověk nevěděl, kam nejdřív skočit. Bylo tam mnoho zajímavých věcí. Po stěnách visely obrázky optických klamů, na stolech leželo mnoho zajímavých přístrojů. Vyzkoušeli jsme si na několika desítkách interaktivních pracovištích principy a zákonitosti mechaniky, elektrotechniky, optiky, akustiky aj. Prostor byl doplněn řadou stereogramů, optických klamů a jiných zajímavosti…

      Potom jsme se přesunuli do nižšího patra, kde byla expozice historických vozidel, která nabízela pohled do historie a produkce nejznámějších výrobců automobilů na Moravě, kterými jsou Zbrojovka Brno, Wikov Prostějov a Tatra Kopřivnice, včetně stručné historie těchto továren. Mohli jsme nahlédnout do dílny z třicátých let 20. století a prohlédnout si nejdůležitější vybavení pro opravy motorových vozidel a jiné dopravní techniky, např. vozů koňských potahů. Dále jsme navštívili Salon mechanické hudby. Byla tam představena sbírka mechanických hracích strojků vyrobených od počátku 19. století do třicátých let 20. století. Expozise Ulička řemesel představovala městská řemesla z období třicátých let 20. století. Viděli jsme dílničky hodináře, ševce, knihaře, zámečníka, krejčího i holiče-kadeřníka. Podívali jsme se i do hospůdky, kde byl pravý orchestrión, který nám pan z muzea taky pustil, byl to zvláštní zážitek. Průvodčí nám popsal a přiblížil také novou expozici k výročí Masarykova okruhu.

      V muzeu se nachází ještě další expozice např. parní motory v průmyslové revoluci a jejich rozvoj na přelomu 19. až 20. století , expozice Vodní motory, památník Viktora Kaplana, expozice Letecká historie a plastikové modelářství …..V technickém muzeu by jsme mohli klidně strávit i celý den (i několik dnů) a pořád by jme objevovali nové a nové zajímavosti. Moc se nám tam líbilo.

      Po ukončení exkurze v technickém muzeu jsme se ještě přesunuli K Měnínské bráně, kde byla výstava historických hraček Milady Kolárové. K vidění tam bylo mnoho panenek, kočárků, pokojíčků, nádobíčka, her stolních i venkovních, hraček plechových, pohyblivých, hraček z textilu, hraček lidových, stavebnic, koníčků, figurek z různých materiálů, zvířátek, autíček, vláčků, stavebnic dřevěných, kovových, loutek, loutkových divadel………………..

     Exkurzi jsme si všichni užili a jsme rádi za každý čas, který nemusíme strávit ve škole…

 

Anna Petrášová a Martin Polách 8.A